Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

pracownik przemieszcza się po rusztowaniu.

Rodzaje rusztowań i gdzie znajdują swoje zastosowanie

Rusztowanie to niezbędne narzędzie każdej budowy. Stosowane jest do prac wysokościowych w sektorze budowlano-remontowym. Dzięki dobrze zbudowanej konstrukcji możemy dostać się na wymaganą wysokość i wykonać pracę wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wszelkie prace związane z ociepleniem i elewacją wymagają swobodnego dostępu do wykonania pracy.

Główny podział rusztowań ze względu na ich konstrukcję

Rusztowanie modułowe

W jego skład wchodzą stojaki i poprzecznice, dzięki swojej budowie możliwe jest rozstawienie konstrukcji w każdym możliwym miejscu. Na stabilność rusztowania znacznie wpływają elementy składające się z rygli i wsporników. Sam montaż rusztowania jest czasochłonny, ale konstrukcja świetnie dostosowuje się do różnych form obiektu. Głównie swoje zastosowanie odnajdują w pracach budowlanych i konserwacyjnych, jednak często są wykorzystywane podczas budowy scen okolicznościowych.

Rusztowanie ramowe

Wykonane jest z płaskich ram połączonych ze sobą, w jego skład wchodzą także pomosty i stężenia, dzięki którym konstrukcja jest stabilna. Płaskie ramy zapewniają bezpieczne przemieszczanie się po konstrukcji i świetnie sprawdzają się podczas szybkiej wymiany pomostów na szersze. Sprawnie możemy zmienić szerokość pomostów i ram, główną zaletą jest szybki montaż i demontaż.

montaż rusztowania rurowego.

Rusztowanie drabinowe

Jak sama nazwa mówi, konstrukcja przypomina drabinę, w jej skład wchodzą dwie drabiny połączone ze sobą podestem i zabezpieczone stabilizatorem. Platforma może zostać umieszczona na dowolnym miejscu, według naszych wymagań. Swoje zastosowanie świetnie sprawdzi w pracach remontowych, wewnątrz budynku. 

Rusztowanie warszawskie

Zwane także kolumnowym, składa się ze stalowych rur oraz niedużych elementów stosowanych zazwyczaj we wnętrzu pomieszczenia. Śruby nie są wymagane do łączenia czopowego, przez co montaż jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy. Maksymalny zasięg rusztowania wynosi do 8 metrów, przez co rusztowanie jest wykorzystywane przy niedużych wysokościach. Takie rusztowanie możemy głównie zobaczyć przy pracach ociepleniowych budynków mieszkalnych.

Ze względu na rodzaj materiału i wykonania konstrukcji wymieniamy 3 główne rodzaje:

Rusztowanie drewniane – są to najstarsze formy wykonane z drewna, a konstrukcja nie jest wytrzymała. Przez rozwój technologii i gospodarki są bardziej wytrzymałe materiały niż drewno.

Rusztowania aluminiowe – dzięki spawaniu rusztowanie z łatwością można przerobić. Ich zaletą jest odporność na korozję, a niewielki ciężar konstrukcji wpływa na szybkość montażu i demontażu. Takie rusztowania cieszą się popularnością i są teraz najczęściej spotykane.

Rusztowanie stalowe – charakteryzują się sporą wytrzymałością, ale są zdecydowanie mniej mobilne niż rusztowania aluminiowe.

Główne zalety rusztowań.

  • są stabilne,
  • umożliwiają prace wysokościowe,
  • chronią przed wypadkami,
  • szeroki wybór typów rusztowań.

Pytania i odpowiedzi

Czy rusztowanie aluminiowe można spawać?

Tak, rusztowanie aluminiowe z łatwością można przerobić, wykorzystując na przykład spawarkę.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie swoje zastosowanie znajduję najczęściej przy pracach ociepleniowych budynków gospodarczych. 

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38