Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

ładowarki teleskopowe podczas pracy

Czym są ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe to wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem. Ramię urządzenia jest przeznaczone do przenoszenia ładunków, a swoją budową przypomina teleskop. Za pomocą ramienia swobodnie można je wydłużyć i pracować na wysokości w pionie jak i poziomie. 

Ładowarki teleskopowe należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego, dlatego aby je obsługiwać konieczne są uprawnienia i zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. 

Ładowarka teleskopowa dzieli się na dwie kategorie: 

ładowarka teleskopowa

Czołowa (sztywna) – w przypadku ładowarki teleskopowej czołowej wysięgnik znajduje się po prawej stronie maszyny, a zakres udźwigu wynosi nawet do 20 ton, na wysokość kilkudziesięciu metrów. Kabina operatora i teleskopowe ramię połączone są sztywno z podwoziem urządzenia, przez co nie ma możliwości ruchu ramienia w poziomie. Podając ładunki na dużych wysokościach potrzebna jest do tego przestrzeń, nie tak jak w przypadku ładowarki obrotowej, która nie wymaga tyle miejsca. Niesprzyjającym elementem w tego typu ładowarkach jest ograniczony manewr ruchu, możemy podjechać do miejsca pracy wyłącznie z jednej strony. Jednak dzięki swoim zastosowaniom i dużym udźwigu ładowarki te, są niezastąpione do podawania ciężkich ładunków na dużych wysokościach. Dzięki temu są wykorzystywane między innymi przy budowie mostów i wysokich budynków.   

Obrotowa – to maszyna, która bazuje na obrotnicy, w tym przypadku możliwy jest ruch ramienia w poziomie. Przewagą tej ładowarki jest możliwość unoszenia ładunku nawet do 30 metrów. Udźwig w tego typy urządzenia jest już znacznie mniejszy, wynosi on od 3 do 5 ton. Kabina operatora wraz z teleskopowym ramieniem mogą wykonać nawet pełny obrót o 360°, co znacznie ułatwia sterowanie urządzeniem. Dzięki możliwości obrotu ramienia w poziomie, ładowarka potrzebuje znacznie mniej miejsca i nie wymaga dużej precyzji ustawienia na placu budowy. Pozycję maszyny wraz z ładunkiem można korygować na bieżąco, dzięki czemu nie ma przestoju w pracy. 

Zastosowanie  

ładowarka w rolnictwie

Ładowarki teleskopowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Tego rodzaju wózki jezdniowe świetnie sprawdzają się m.in. w budownictwie, rolnictwie i lotnictwie. Konkretne zastosowanie maszyny zależy od jej typu i założonego osprzętu. Wymienne części znacznie poszerzają zastosowanie ładowarek teleskopowych, dzięki temu są to maszyny niezwykle uniwersalne. 

Najczęściej wybierany osprzęt: 

  • widły, 
  • wciągarki, 
  • chwytaki, 
  • łyżki, 
  • pługi, 
  • kosiarki. 

Wyżej wymienione elementy pozwalają na wykonywanie prac związanych z podnoszeniem i transportem ładunków a nawet ludzi.  

Ładowarka na budowie 

Ładowarki są niezastąpionym urządzeniem na placu budowy, dzięki dużemu udźwigowi łatwo można transportować kamienne bloki i różnego rodzaju konstrukcje. Ich zaletą jest to, że bez problemu mogą pracować na trudnym, rozkopanym terenie budowy. Przez szeroką funkcjonalność możemy znacznie przyśpieszyć prace budowlane nie wykorzystując wielu pracowników, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze. 

Ładowarka w rolnictwie 

Co raz częściej można spotkać wózek jezdniowy w nowoczesnym gospodarstwie rolniczym. Z odpowiednio dobranym osprzętem możemy wykorzystać ładowarkę do różnych prac porządkowych. Dzięki swojemu zastosowaniu, wózek jezdniowy znacznie szybciej i wygodniej umożliwia transport siana i paszy. 

Najpopularniejsze pytania

Czym się różni ładowarka obrotowa od czołowej?

Ładowarka teleskopowa obrotowa posiada możliwość obrotu ramienia w poziomie. 

Ile wynosi maksymalny udźwig ładowarki teleskopowej?

W przypadku ładowarki czołowej maksymalny udźwig wynosi nawet do 20 ton.

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38