Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Kurs operatora podestów ruchomych wiszących z egzaminem na uprawnienia UDT

Podesty ruchome wiszące należą do urządzeń objętych dozorem technicznym. Dla osób, które chcą pracować w zawodzie operatora oznacza to między innymi, że muszą posiadać stosowne uprawnienia UDT. Udział w naszym szkoleniu ułatwia przygotowanie do zdobycia tych uprawnień: na zajęciach poruszane są zagadnienia wymagane na egzaminie, a instruktorzy uczą kursantów obsługi podestów od strony teoretycznej i praktycznej.

Czym jest podest ruchomy wiszący

Zgodnie z kategoryzacją Urzędu Dozoru Technicznego ten rodzaj podestów jest zaliczany, razem z podestami ruchomymi stacjonarnymi, do kategorii IIP. Znane marki / producenci podestów ruchomych wrzących to GEDA, SkyClimber, PWS, Power Climber. Charakterystyczna jest dla niego szeroka platforma (jej udźwig i szerokość robocza zależą od parametrów danego modelu), wciągana wciągarką na wytrzymałych linach na odpowiednią wysokość. Całość jest obsługiwana przez układ sterowania, a lina nośna i bezpieczeństwa (chroniąca podest i operatora aparatami chwytającymi) są zawieszone np. na dźwigarach/wysięgnikach umocowanych na dachu budynku z odpowiednią przeciwagą.

Podesty ruchome – kurs

Zajęcia przygotowujące kursantów do obsługi podestów ruchomych wiszących są prowadzone przez naszych doświadczonych instruktorów. Prowadzą oni wykłady, przekazując wiedzę teoretyczną w atrakcyjny i przystępny dla uczestników sposób. W zajęciach teoretycznych można uczestniczyć także zdalnie, w formie webinarów.

Zagadnienia poruszane na zajęciach dotyczą między innymi:

  • Rodzajów i zastosowań podestów wiszących
  • Budowy elementów urządzenia
  • Obowiązków operatora w zakresie przygotowania do pracy, w trakcie pracy i po jej zakończeniu
  • Zasad bezpieczeństwa związanych z eksploatacją podestów
  • Obowiązujących przepisów dozoru technicznego

Po zdobyciu wiedzy teoretycznej kursanci mają okazję przećwiczyć ją w praktyce i nauczyć się obsługi urządzenia.

Program zajęć jest zgodny z wymogami UDT. Szkolenia obejmują także podejście do egzaminu państwowego, zdawanego przed odpowiednią komisją UDT (w Warszawie lub w oddziale Urzędu). Pozytywny wynik w procesie sprawdzenia kwalifikacji oznacza przyznanie uprawnień na podesty ruchome. W naszym Ośrodku można uzyskać uprawnienia także na inne rodzaje urządzeń: podesty ruchome przejezdne, uprawnienia na zwyżki czy na podesty ruchome samojezdne.

Do czego można wykorzystać wystawione przez UDT uprawnienia

Podest wiszący jest urządzeniem szeroko wykorzystywanym w budownictwie, pracach konserwacyjnych, remontowych, montażowych na zewnątrz budynków. Coraz częściej zastępuje rusztowania w miejscach, gdzie trudno byłoby je rozstawić. Niektóre podesty są montowane na stałe – jako urządzenia dostępu stałego.

Tak szerokie zastosowanie sprawia, że operatorzy podestów wiszących są specjalistami poszukiwanymi na rynku pracy. Umiejętności obsługi zdobyte na kursie na podesty ruchome można wykorzystać między innymi w:

  • Firmach budowlanych – do prac wykończeniowych na elewacjach budynków
  • Firmach zajmujących się montażem, konserwacją, kontrolą urządzeń montowanych na zewnątrz budynków: klimatyzacji, wentylacji i innych
  • Specjalistycznych firmach zajmujących się czyszczeniem, piaskowaniem elewacji, myciem okien zewnętrznych
  • Firmach świadczących usługi remontowe, konserwacyjne i inne na nietypowych konstrukcjach: mostach, wiaduktach, kominach

Szczegóły na temat udziału w szkoleniu

W przypadku podestów ruchomych kurs odbywa się w kilku lokalizacjach: Warszawie, Katowicach, Krakowie. Jeśli są Państwo zainteresowani organizacją szkolenia zamkniętego dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółów.

Kwalifikacje w zawodzie operatora mogą zdobywać osoby, które mają ukończone 18 lat, co najmniej podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych od lekarza medycyny pracy. Od kursantów nie wymagamy wykształcenia – tworzymy grupy uczące obsługi od podstaw, jak i takie, w których tylko uzupełnia się wiedzę. Dzięki wywiadowi i badaniu potrzeb przy rejestracji możemy zaproponować klientom udział w kursie w odpowiedniej grupie.

Osoby, które chciałyby zarejestrować siebie lub swoich pracowników na szkolenie, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

 

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38