Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Uprawnienia do obsługi i konserwacji sprężarek powietrza

sprężarki

Kurs z obsługi i konserwacji sprężarek 

Nasz ośrodek KURSO prowadzi szkolenia na uprawnienia m.in. do obsługi i konserwacji sprężarek przemysłowych. Wieloletnie doświadczenie w branży szkoleniowej pozwoliło nam na opracowanie skutecznych i profesjonalnych programów, w oparciu, o które prowadzimy nasze zajęcia. Oprócz wiedzy merytorycznej, skupiamy się przede wszystkim na tym, aby nasi kursanci doskonalili umiejętności praktyczne, pokazując przy tym, w jaki sposób bezpiecznie eksploatować omawiane na kursie urządzenia. 

Jak zdobyć uprawnienia na sprężarki? 

sprawdzanie urządzenia

Aby zdobyć uprawnienie na sprężarki powietrza, należy odpowiednio przygotować się do państwowego egzaminu kwalifikującego. Nasz ośrodek KURSO prowadzi szkolenie na operatora i konserwatora sprężarek przemysłowych, który w kompleksowy sposób przygotowuje kursantów do zaliczenia testu sprawdzającego ich umiejętności. Kurs na sprężarki kończy się egzaminem przed komisją powołaną przez URE. Uczestnik uzyskując pozytywny wynik z egzaminu zdobywa uprawnienia, które są ważne przez 5 lat.  

Zakres szkolenia 

Tematyka poruszana na szkoleniu obejmuje przede wszystkim: 

  • urządzenia do automatycznej regulacji ciśnienia; 
  • przepisy BHP i PPOŻ; 
  • akty prawne w sprawie zasad eksploatacji urządzeń; 
  • podział sprężarek – kompresorów, ze względu na ich budowę i zasadę działania (rotacyjne, tłokowe, przepływowe); 
  • wielkości charakterystyczne sprężarek, ssaw oraz dmuchaw; 
  • wymagania dotyczące zbiorników ciśnieniowych; 
  • metody regulacji wydajności sprężarek; 
  • czynności przy uruchamianiu i zatrzymywaniu sprężarek w zależności od ich konstrukcji. 

Cel kursu 

Założeniem naszych szkoleń jest: 

  • przygotowanie uczestników do egzaminu państwowego i uzyskanie przez nich odpowiednich certyfikatów kwalifikacyjnych; 
  • nabycie przez kursantów niezbędnych umiejętności oraz zdobycie wiedzy w zakresie konserwacji i eksploatacji sprężarek. 

Czego można nauczyć się podczas kursu? 

Słuchacze uczestniczący w zajęciach poznają akty prawne dotyczące zasad eksploatacji oraz konserwacji urządzeń i instalacji sprężonego powietrza, a także przepisy BHP. Dodatkowo, kursanci zdobywają wiedzę z zakresu urządzeń służących do automatycznej regulacji powietrza. Ponadto zapoznają się też z najważniejszymi parametrami sprężarek, dmuchaw czy ssaw. Uczestnicy uczą się także prawidłowego uruchamiania oraz zatrzymywania sprężarek różnego rodzaju. 

mężczyzna podczas pracy

Wymagania wobec kandydata 

Aby przystąpić do kursu należy: 

  • ukończyć 18 lat; 
  • posiadać wykształcenie minimum podstawowe; 
  • dostarczyć zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia i możliwości pracy w zawodzie operatora lub konserwatora sprężarek przemysłowych. 

Sprężarki powietrza – czym są i do czego służą? 

Bez wątpienia znajdzie się grupa osób, która natknęła się na brak powietrza w kołach swojego auta lub roweru. Zapewne znamy te sytuację. W obecnych czasach mamy komfort dojazdu do zakładów wulkanizacyjnych, w których pracownicy poradzą sobie z tym problemem, ale czy ktoś zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób działa urządzenie, które pompuje koła?   

Sprężarki powietrza to maszyny elektryczne przeznaczone do uzyskiwania wysokiego ciśnienia gazu technicznego oraz wymuszania jego przepływu. Te urządzenia doskonale sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych czy w transporcie sypkim. Są niezbędnym komponentem do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń, narzędzi czy instalacji. W przemyśle wykorzystuje się je m.in. podczas malowania czy pompowania opon do samochodów. Dodatkowo znajdują one zastosowanie w przetłaczaniu gazu ziemnego oraz ładowaniu silników spalinowych.  

Podział sprężarek 

Ze względu na typ konstrukcji wyróżniamy: 

  • Sprężarkę tłokową – inaczej jest ona nazywana sprężarką wyporową. Działanie tej sprężarki jest bardzo proste, gdyż maszyna pobiera powietrze, które za pomocą tłoku zmniejsza swoją objętość i zwiększa ciśnienie. 
  • Sprężarkę śrubową rotacyjną – to maszyna wyporowa, której sprężanie odbywa się za pomocą dwóch wirników obracających się w przeciwnych kierunkach. Sprężone powietrze może być zanieczyszczone przez olej lub wilgoć w powietrzu, dlatego często wymagane jest jego uzdatnianie, czyli oczyszczanie go z toksyn i nadmiaru wody. 
  • Sprężarkę odśrodkową inaczej jest ona nazywana sprężarką dynamiczną, gdyż podnosi ciśnienie powietrza. Maszyna ta jest bezolejowa, a jej obieg i substancje smarne są od siebie oddzielone, dlatego nie wymaga ona częstego serwisowania. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdzie mamy idealnie czyste powietrze. 

W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem szkoleniowym. 

kurs na sprężarki
Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

15 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38