Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Prace wysokościowe zimą

Alpinizm przemysłowy

Jak wygląda praca alpinisty przemysłowego zimą? 

Praca alpinisty przemysłowego trwa całym rokiem. Jednakże, okres zimowy to czas niebezpiecznych warunków do pracy na wysokościach. Jakie obowiązki spoczywają na pracownikach wysokościowych zimą? 

Rodzaje prac wysokościowych zimą 

Istnieje szereg zimowych prac wykonywanych przez wyspecjalizowanych alpinistów przemysłowych.

Odśnieżanie dachów 

Jeden metr sześcienny śniegu waży do 200kg, a w przypadku śniegu mokrego może ważyć nawet 800kg. To świadczy o tym, jak ogromnym zagrożeniem dla konstrukcji budynków, jak i ludzi, jest zalegający na dachach opad.  

Śliskie nawierzchnie dachów to ryzyko wypadku. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalnych pracowników wysokościowych. Posiadają oni specjalistyczny sprzęt i wiedzę na temat bezpiecznej pracy w zimowych warunkach. Alpiniści nie tylko odśnieżą pokrycia dachowe, ale również zabezpieczą teren wokół budynku.  

Przegląd rynien i pokryć dachowych 

Odśnieżanie dachu przez alpinistów

Zimą niezwykle ważna jest systematyczna kontrola rynien i pokryć dachowych. Zalegające opady śniegu i deszczu oraz niskie temperatury są powodem niszczenia elewacji budynku. Takie zaniedbanie może doprowadzić nawet do zawalenia obiektu. 

Przegląd systemów odśnieżających 

Coraz więcej osób decyduje się na montaż systemów odśnieżających. Należy, jednak pamiętać o regularnych przeglądach sprzętu. Taką usługę świadczą alpiniści przemysłowi, którzy w bezpieczny sposób dokonają inspekcji stanu technicznego danego systemu. 

Mycie okien 

Liczne opady śniegu i deszczu to powód zanieczyszczenia okien. Ze względu na istniejące zagrożenia zdrowia i życia, warto zostawić tę czynność specjalistom od prac wysokościowych. 

Wieszanie billboardów 

Jedną z prac całorocznych jest regularna zmiana billboardów umieszczonych na elewacjach wieżowców.  

Wymogi do pracy alpinisty zimą 

Prace alpinistów zimą to głównie zapewnienie bezpieczeństwa innych osób i budynków. Jednak, by to miało miejsce muszą profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki i wypełnić pewne wymogi: 

  • posiadanie uprawnień do pracy w okresie zimowym, 
  • aktualne badania lekarskie, 
  • regularne szkolenia zawodowe. 

Również po stronie pracodawcy stoją istotne wymogi, co do zadań jego pracowników zimą. 

Zapewnienie środków indywidualnej ochrony alpinisty 

alpinista

Oprócz specjalistycznego sprzętu do wspinaczki, tj. kask ochronny, szelki i lina, alpinista w okresie prac zimowych potrzebuje również innych elementów zapewniających mu bezpieczeństwo. Należy do nich m.in. obuwie antypoślizgowe, ale również kombinezon umożliwiający prace w niskich temperaturach. 

Oznaczenie terenu niebezpiecznego 

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest oznaczenie w odpowiedni sposób obszaru podatnego na zagrożenia. Należy odgrodzić i oznaczyć teren wokół budynku, na którym prowadzone będą prace.  

Ciepłe pomieszczenie i napoje 

Podczas prac na zimnie istotne są przerwy, by pracownik mógł się ogrzać i odpocząć. Takie miejsce powinien zapewnić alpiniście pracodawca. Równie ważny jest dostęp do ciepłych napoi i posiłku. Warto tu jednak zaznaczyć, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi ciepły napój wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10°C. Ciepły posiłek należy zapewnić w przypadku, gdy praca alpinisty powoduje wydatek energetyczny 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal kobiet.  

Najpopularniejsze pytania

Czy jako pracodawca mam obowiązek zapewnić pracownikom-alpinistom ciepły posiłek?

Tak, pracodawca ma taki obowiązek, jeśli wydatek energetyczny pracownika podczas wykonywania jego obowiązków zawodowych wynosi w przypadku mężczyzn 1500 kcal, a u kobiet 1000 kcal.

W jaki sposób oznaczyć teren wokół budynku podczas odśnieżania dachu?

Podczas odśnieżania dachów należy odgrodzić niebezpieczne strefy. Warto do tego użyć specjalnych tablic informacyjnych i żółto-czarnej taśmy ostrzegawczej PVC. 

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38