Walec drogowy zaliczamy do maszyn budowlanych. przy jego użyciu możliwe jest prawidłowe zagęszczenie gruntu a to najistotniejsza z rzeczy, które wykonuje. W przypadku pracy w czasie zagęszczania masy nawierzchniowej w trakcie budowy dróg, a ponadto podczas prowadzania prac ziemnych jest niezastąpiony. Zależnie od modelu walca, a dokładniej od jego ciężkości może oddziaływać w stosunku do podłoża nawet na cztery metry głębokości. Pracę z tym urządzeniem prowadzone są perfekcyjnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Możemy rozróżnić walce ze względu na różne parametry między innymi:
W uwagi na sposób oddziaływania na podłoże wyróżniamy.
- Wibracyjny- oddziałuje na powierzchnię w sposób dynamiczny i statyczny. Jednocześnie jest w stanie wytrzymać drgania do 50 herców, a głębokość jaką wywiera na podłoża sięga nawet do czterech metrów.
- Stateczny- na powierzchnię działa jedynie własną masą, co wpływa na nieznaczną głębokość. Stosowane jest zazwyczaj przy pracach wykończeniowych.
Możliwy jest również podział ze względu na sprężystość (stalowe, ogumione) i kształt (gładkie, tarczowe, okołkowane, siatkowane, kompaktory) wałów.
Koparka
Koparka jest jedną z najważniejszych maszyn w budownictwie jest niezbędna w każdej branży budowlanej. Jest wiele rodzajów koparek na rynku, a każda ma inne parametry i zastosowanie. Służy ona najczęściej do robót ziemnych, między inni rozdzielania urobku i załadowania go na składowiska lub samochody transportowe. Z jednej strony każdy typ I zastosowania koparki się różnią, jednak posiadają punkty wspólne. Mianowicie podwozie, które jest zespołem nośnym nadwozia oraz urządzenia, na którym zamontowana jest kabina operatora, silnik oraz urządzenia sterujące.
- Pracujące w cyklu przerywanym.
- Pracujące cyklu ciągłym.
Zastosowanie i rodzaje koparek w zależności od osprzętu:
- podsiębierna,
- przedsiębierna,
- chwytakowa,
- minikoparka,
Koparki z uwagi na rodzaj podwozia:
- umieszczone na przyczepie dwukołowej,
- umieszczone na innym środku transportu,
- kroczące,
- na podwoziu kołowym,
- na podwoziu gąsienicowym.
Sposoby sterowania i napęd koparek:
- sterowanie elektryczne,
- sterowanie hydrauliczne,
- sterowanie pneumatyczne,
- sterowanie mechaniczne,
- napędzana silnikiem elektrycznym,
- napędzana silnikiem spalinowo elektrycznym,
- napędzana silnikiem spalinowym.