Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

naprawa wind samochodowych

Naprawa i konserwacja wind samochodowych

Do czego służą windy samochodowe?

Windy samochodowe są obecnie najczęściej spotykanymi rodzajami dźwigników. Wykorzystywane są do transportu różnego rodzaju ładunków często o dużej masie oraz rozmiarach. Zazwyczaj instalowane są w samochodach dostawczych czy ciężarowych. Urządzenia mają postać metalowej platformy, dzięki której możemy załadować oraz rozładować towary o dużej masie.  

windy samochodowe

Wykonane są z wytrzymałych stopów metali, co uodparnia je na potencjalne uszkodzenia. O sprawność urządzeń należy regularnie dbać, przeprowadzając ich regularne naprawy oraz konserwacje. 

Serwis i konserwacja  

Winda samochodowa potrzebuje sprawnej oraz doświadczonej obsługi technicznej w celu jej niezawodnego działania. Aby zachować dobry stan techniczny urządzeń, ważna jest ich regularna konserwacja oraz serwis.  

Serwis wind samochodowych należy powierzać jedynie doświadczonym specjalistom. Pozwoli to na zminimalizowanie wydatków na serwis, konserwację oraz zapewni nam profesjonalną opiekę techniczną urządzeń. Możemy również wyeliminować bądź znacznie zminimalizować, przestoje w pracach, które spowodowane są awariami urządzeń. Możemy też szybko zareagować na problemy z pracą windy samochodowej.  

Co wchodzi w skład przeglądu konserwacyjnego windy samochodowej 

W skład przeglądu konserwacyjnego urządzeń wchodzi min.: 

 • Ocenia stanu ramy oraz platformy; 
 • Ocena stanu silnika i szczotek; 
 • Sprawdzanie układu elektrycznego; 
 • Sprawdzanie układu hydraulicznego; 
 • Przegląd tabliczek oraz naklejek ostrzegawczych;  
 • Wymiana filtra oraz oleju;  
 • Dokumentacja windy.  

Kiedy wykonywać przeglądy konserwacyjne windy samochodowej 

Czas wykonywania przeglądów konserwacyjnych wind samochodowych zależy od intensywności oraz częstotliwości ich użytkowania. 

Przed korzystaniem z windy samochodowej należy sprawdzić jej stan techniczny. Ruchy wykonywane przez urządzenie powinny być płynne oraz regularne, zarówno podczas podnoszenia, jak i opuszczania. Jedynym źródłem hałasu powinien być agregat. Kiedy hałas wydobywa się z innego miejsca, należy zgłosić to do profesjonalnego serwisu. Ignorowanie podejrzanych sytuacji czy usterek może skutkować poważnymi awariami urządzeń, wymagających dużych nakładów finansowych na ich naprawę. 

Windy samochodowe a UDT 

Windy samochodowe podlegają pełnemu dozorowi technicznemu. Wyjątek stanowią te, których udźwig nie przekracza 250 kg. W ich przypadku stosowany jest uproszczony dozór techniczny. Nie ma konieczności zgłaszania takiej windy do UDT. Nie wykonuje się także badań wind o małym udźwigu.  

Objęcie urządzenia dozorem technicznym poprzedza badanie wstępne po jego pozytywnym zakończeniu winda samochodowa dostaje książkę rewizyjną.  

Windy samochodowe podlegają następującym przeglądom: 

 • okresowym,  
 • doraźnym eksploatacyjnym, 
 • doraźnym powypadkowym i poawaryjnym (z wyjątkiem wind, które podlegają uproszczonemu dozorowi technicznemu). 

Okresowe przeglądy techniczne powinny być przeprowadzane zgodnie z instrukcją producenta. Należy wykonywać je nie rzadziej niż raz do roku. W celu ograniczenia doraźnych przeglądów urządzeń, należy monitorować ich stan oraz prowadzić działania konserwacyjne i naprawcze.  

Serwis wind samochodowych nie ogranicza się jedynie do konserwacji i naprawy. Zalicza się do niego również wsparcie w rejestracji urządzeń w UDT oraz wykonywaniu przeglądów technicznych oraz modernizacji. 

Najczęstsze usterki wind samochodowych  

Najbardziej powszechne usterki wind samochodowych to: 

 • Uszkodzenia elementów sterujących;  
 • Awarie układu elektrycznego; 
 • Wyciek oleju z układu hydraulicznego. 

Możemy ich uniknąć dzięki regularnym serwisom oraz konserwacjom urządzeń. 

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38