Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

osoba przy lutownicy

Na czym polega lutowanie?

Informacje podstawowe dla początkujących lutowaczy 

Jednym z podstawowych urządzeń warsztatowych jest lutownica. Służy ona do wielu prac; do tych drobnych/podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, gdzie przybory ręczne są niewystarczające. Urządzenie to składa się z: kolby (służy jako uchwyt), jak i grota (bezpośrednio styka się ze spoiwem – lutem). Jest to więc narzędzie służące do lutowania. 

osoba przy lutownicy

Lutowanie jest metodą, polegającą na zespoleniu ze sobą dwóch kawałków metalowych za pomocą spoiwa, które zwane jest lutem. Efektem tego procesu jest stabilna, estetyczna i trwała spoina. Lutowanie zachodzi w temperaturze wyższej niż topnienie lutu (aby uplastycznić spoiwo). Jednakże, całość procesu występuje w temperaturze, która nie naruszy struktury połączonych części. Lut więc topnieje, a połączone elementy pozostają w stanie nienaruszonym, stałym. Proces lutowania bazuje na zjawiskach, takich jak: adhezja i dyfuzja. 

Biorąc pod uwagę temperaturę topnienia spoiwa, możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby lutowania: 

  • lutowanie twarde,  
  • lutowanie miękkie. 

Lutowanie miękkie 

Proces lutowania miękkiego zachodzi w temperaturze niższej niż 450°C.  Wynosi ona ok. 320°C. Zakres topliwości stopu to około 180 – 280° C.  Fundamentem lutu tzw. miękkiego jest cyna, a także inne metale, które posiadają podobną temperaturę topnienia (kadm, antymon, bizmut). Można go wykorzystać, aby złączyć elementy stalowe, miedziane, cynkowe czy też mosiężne. Chociaż cały przebieg łączenia nie zachodzi w wysokiej temperaturze, to lutować miękko mogą nie tylko przeszkoleni profesjonaliści, ale także amatorzy. Stosują oni przyrządy lutownicze we własnych gospodarstwach domowych.  

Lutowanie miękkie ma bardzo często zastosowanie w elektronice (np. można łączyć części na tzw. płytce drukowanej), w uszczelnianiu dachów, rynien, ale i również w obróbce blacharskiej.  

osoba przy stole lutująca

Lutowanie twarde 

Lutowanie twarde zachodzi w wysokiej temperaturze – powyżej 450°C. A czasem temperatury są pięciokrotnie wyższe – jak w lutowaniu przemysłowym. Tutaj już potrzeba bardziej specjalistycznych narzędzi, takich jak lampa lutownicza, czy palnik acetylenowo– tlenowy. Twardy lut to są bardzo często różne pomieszane srebra, które są w stanie łączyć wiele metali. Lut możemy stosować, gdy chcemy połączyć stale węglowe, molibdenowe, niklowe, wolframowe, chromowe, a także miedzi, srebra, złota czy brązu. Lutowanie to łączy szczelnie, a elementy pozostają wytrzymałe na uderzenia. Ponieważ cały proces lutowania przebiega w wysokich temperaturach, praca może być niebezpieczna. Wymagane jest stosowanie specjalistycznych, fachowych narzędzi.  Warto też posiadać doświadczenie.  

Lutowanie to znana metoda obróbki metali, z licznymi zaletami. Miejsca, gdzie dochodzi do połączenia metali, wygląda estetycznie, a wytrzymałość jest bardzo wysoka. Do wyboru mamy wiele lutów o najróżniejszych właściwościach. Ta technologia jest znana, nowoczesna i ważne jest to, że jest w stanie złączyć niemal wszystkie metale oraz stopy.  

lutownica w warsztacie

Ośrodek KURSO prowadzi kursy na wysokim poziomie z zakresu lutowania. Nauczysz się na nich, jak bezpiecznie korzystać z lutownicy i pokażemy Ci podstawy majsterkowania. Szkolenia są zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Posiadamy ponad 15–letnie doświadczenie, a nasze metody nauczania są nowoczesne i pozwalają na efektywne przekazanie wiedzy. Nasz główny ośrodek znajduje się w Warszawie, ale działamy na terenie całej Polski, m.in. w: Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach, Wrocławiu, Bielsko–Białej czy Katowicach. Zapraszamy do sprawdzenia naszej strony internetowej i do kontaktu.

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38