Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Spawanie- metodyka pracy

Praca spawacza jest jedną z profesji specjalistycznych, które w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej popularne i opłacalne, a zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie jest duże. Warto również wspomnieć, że zarobki doświadczonego spawacza sięgają do 5000 zł w Polsce, w innych państwach Europy wahają się od 3000 do 6000 EUR miesięcznie. Zaś w USA fachowiec może zarobić nawet 25000 USD miesięcznie, więc może warto jest bliżej przyjrzeć się tej profesji?

Na czym polega spawanie?

Jest ono najpowszechniejszym sposobem łączenia metali poprzez ich nagrzewanie oraz stopienie w miejscu łączenia. Topić można z pomocą spoiwa bądź bez jego wykorzystania. Najczęściej stosowanym źródłem ciepła jest łuk spawalniczy. Wytwarzany jest on dzięki prądowi, który to generuje się za pomocą urządzenia spawalniczego – spawarki. Wyróżnić należy kilka rodzajów spawania:

  • Spawanie gazowe – polegające na stapianiu brzegów metali łączonych za pomocą nagrzewania ich płomieniem spalającego się gazu palnego (najczęściej acetylenu). Metodę tę stosować można w każdym rodzaju metali nieżelaznych oraz stali.
  • Spawanie łukowe elektronami otulonymi – w metodzie tej topi się metale w miejscach łączenia za pomocą łuku elektrycznego, który to powstaje między elementem spawanym a elektrodą otuloną. Wykorzystywany jest tu prąd przemienny bądź stały. Wyróżnić można kilka otulin, takich jak: kwaśna (A), rutylowa (R), zasadowa (B), rutylowo-kwaśna (RA), celulozowa (C), rutylowo-celulozowa (RC) i inne.
  • Metoda MAG (Metal Active Gas) – wykorzystuje się tu łuk elektrody topliwej (drut pełny lub proszkowy – spoiwo) w osłonie aktywnych gazów chemicznych bądź mieszanek gazowych (argon, tlen, dwutlenek węgla). Najlepiej sprawdza się podczas spawania stali wysokostopowych, niskostopowych oraz niestopowych.
  • Metoda MIG (Metal Insert Gas) – wykorzystująca spawanie łukowe elektrodą topliwą (drut pełny) w osłonie gazów obojętnych takich jak argon, hel, a także ich mieszanki. Stosowana w stosunku do metali nieżelaznych.
  • Metoda TIG – proces polegający na spawaniu łukowym z wykorzystaniem elektrody nietopliwej w osłonie gazu obojętnego (argon, hel oraz ich mieszaniny). Pomimo iż jest to metoda mało wydajna, to daje ona wysoką precyzję i jakość wykonania. Stosuje się ją w łączeniu stali wysokostopowych, niskostopowych, a także metali nieżelaznych, do których należą: miedź, aluminium, magnez (w tym również ich stopy), a także nikiel.

Jak zostać spawaczem?

Każdy kto sądzi, że profesja spawacza jest dla niego i zdecydowany jest zacząć swoją karierę musi spełniać kilka wymogów. Po pierwsze spawaczem może zostać osoba pełnoletnia, z co najmniej podstawowym wykształceniem. Oprócz tego potrzebna jest książeczka spawacza – aby ją otrzymać należy ukończyć specjalne kursy zawodowe. Kursy takie oferuje firma KURSO, która wystawia certyfikaty w języku polskim i angielskim – honorowany w Polsce i za granicą. Oprócz wyżej wymienionych wymogów, przyszły spawacz powinien posiadać dobry wzrok i cechować się ogólną sprawnością fizyczną.

Powiązane artykuły:

Zapisz się na rozmowę

Podaj nam numer kontaktowy

3 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38